Architektura informacji (zwana też: lofi wireframes, blokowymi schematami lub makietami strony internetowej), to uproszczona wersja witryny. Skupia się ona na układzie elementów i interakcjach, pomijając przy tym graficzne detale. Jest to kluczowy etap projektowania graficznego, w rzeczywistości jest on jednak często pomijany.
O ile modele low-fidelity tworzone są na początkowym etapie prac nad stroną, o tyle modele high-fidelity są prezentowane na bardzo zaawansowanym etapie, poprzedzającym kodowanie.
Po pierwsze, lofi wireframes pozwalają skoncentrować się na najważniejszych celach i funkcjonalnościach witryny, pomijając przy tym detale graficzne. Takie podejście przyspiesza i optymalizuje cały proces projektowy.
Dzięki dobrej architekturze informacji, możemy precyzyjnie zaplanować nawigację, user flow i umiejscowienie kluczowych elementów (takich jak przyciski, zdjęcia, opisy, faq itp.). Przekłada się to na budowanie intuicyjnego doświadczenia użytkownika – czyli UX (user experience) – analogicznie do mapy strony.
Dzięki przemyślanej architekturze informacji można błyskawicznie stworzyć prototyp, który następnie łatwo jest testować i dostosować. Biorąc pod uwagę prostotę graficzną makiet, takie zmiany dużo łatwiej jest wprowadzać na etapie wstępnego projektowania niż np. w momencie wdrożenia strony.
Bez wątpienia takie działanie pozwala na optymalizację procesu pod względem kosztów i czasu, ale przede wszystkim na zmniejszenie liczby błędów i poprawek.
W programie, którym posługujemy się do projektowania architektury informacji (Figma), istnieje możliwość dodawania komentarzy na żywo przez kilka osób jednocześnie. Umożliwia to prowadzenie dyskusji w ramach całego zespołu, szybki feedback i sprawne decyzje.
Poprzez skoncentrowanie się na strukturze strony we wczesnym etapie projektu, unikamy późniejszych, kosztownych modyfikacji. Faktem jest, że niektóre agencje www nadal pomijają ten etap w swoim procesie projektowym.
Podsumowując, architektura informacji jest fundamentalnym schematem prezentującym ułożenie contentu. Jej opracowanie jest konieczne przed przystąpieniem do kolejnego etapu prac – czyli projektowania.
Aby rozpocząć pracę nad strukturą Twojej nowej strony internetowej, napisz do nas >