Zakres usług

Rodzaje stron

Architektura informacji, czyli low-fildelity wireframes

Architektura informacji (zwana też: lofi wireframes, blokowymi schematami lub makietami strony internetowej), to uproszczona wersja witryny. Skupia się ona na układzie elementów i interakcjach, pomijając przy tym graficzne detale. Jest to kluczowy etap projektowania graficznego, w rzeczywistości jest on jednak często pomijany.

O ile modele low-fidelity tworzone są na początkowym etapie prac nad stroną, o tyle modele high-fidelity są prezentowane na bardzo zaawansowanym etapie, poprzedzającym kodowanie.

Jakie korzyści niesie dobrze zaprojektowana architektura informacji?

Architektura informacji zapewnia logiczny układ treści

Po pierwsze, lofi wireframes pozwalają skoncentrować się na najważniejszych celach i funkcjonalnościach witryny, pomijając przy tym detale graficzne. Takie podejście przyspiesza i optymalizuje cały proces projektowy.

Usprawniona nawigacja

Dzięki dobrej architekturze informacji, możemy precyzyjnie zaplanować nawigację, user flow i umiejscowienie kluczowych elementów (takich jak przyciski, zdjęcia, opisy, faq itp.). Przekłada się to na budowanie intuicyjnego doświadczenia użytkownika – czyli UX (user experience) – analogicznie do mapy strony

Szybki prototyp

Dzięki przemyślanej architekturze informacji można błyskawicznie stworzyć prototyp, który następnie łatwo jest testować i dostosować. Biorąc pod uwagę prostotę graficzną makiet, takie zmiany dużo łatwiej jest wprowadzać na etapie wstępnego projektowania niż np. w momencie wdrożenia strony.

Bez wątpienia takie działanie pozwala na optymalizację procesu pod względem kosztów i czasu, ale przede wszystkim na zmniejszenie liczby błędów i poprawek.

Efektywne konsultacje z klientem

W programie, którym posługujemy się do projektowania architektury informacji (Figma), istnieje możliwość dodawania komentarzy na żywo przez kilka osób jednocześnie. Umożliwia to prowadzenie dyskusji w ramach całego zespołu, szybki feedback i sprawne decyzje.

Optymalizacja czasu realizacji i kosztów projektu

Poprzez skoncentrowanie się na strukturze strony we wczesnym etapie projektu, unikamy późniejszych, kosztownych modyfikacji. Faktem jest, że niektóre agencje www nadal pomijają ten etap w swoim procesie projektowym.

Podsumowując, architektura informacji jest fundamentalnym schematem prezentującym ułożenie contentu. Jej opracowanie jest konieczne przed przystąpieniem do kolejnego etapu prac – czyli projektowania.

Aby rozpocząć pracę nad strukturą Twojej nowej strony internetowej, napisz do nas >